Ön Başvuru Formu

Güncel Bilgiler

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu

Günümüzde pek çok insan gündelik hayatın sorunları ile karşı karşıya gelmektedir. Kimi insanlar bu problemleri rahatlıkla hallederken, kimileri ise çeşitli zorlukları başa çıkılmaz bir hale getirebilir. Çünkü her insan aynı değildir ve bazıları için problemler olduğundan çok daha büyük bir sorun olarak gözükür. Bu noktada ise yaşam koçları devreye girer. Kişinin hayatını çok daha iyi bir hale dönüştürebilmeyi hedefleyen yaşam koçları insan hayatına katkıda bulunmaktadır.

Yaşam Koçları Ne Yapar?

Sanılanın aksine yaşam koçu, terapist demek değildir. Pek çok insan yaşam koçu olanların psikolog olduğunu ve çeşitli seanslarla kişiye terapi verdiğini düşünür. Fakat bu doğru değildir. Evet çeşitli seanslar ile kişiye yardım edildiği doğrudur ancak bu bir terapideğildir. Yaşam koçu, hastaya yalnızca tavsiye verir ve onu elinden geldiğince dinlemeye ve anlamaya çalışır. Psikologlar, bir problemi düzeltirken, hastanın yapması gerekenleri de söyler. Ancak yaşam koçları, hastanın yapması gereken şeyleri maddeler halinde ona sunmaz. Hastaya tıpkı bir arkadaş gibi yalnızca tavsiye verir ve kararı ona bırakır. Hastanın bir çözüm bulmakta zorlandığı noktalarda onu çözüm önerileri verir ve hangisini seçeceğine kesinlikle karışmaz. Hastanın hayatıyla ve karakteriyle ilgili yorum yapmaz. Onu yargılamaz, fikirlerine saygı duyar ve yeni bir bakış açısı kazanmasında ona yardımcı olur.

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçu olabilmek için, kişinin katılması gereken birkaç farklı eğitim vardır. Bu eğitimler 1.modül ve 2.modül olarak ayrılır. Her iki modülde farklı eğitimler alan kişi, eğitim sonunda Yaşam Koçu sertifikası almaya hak kazanır ve ardından istediği yerde çalışmaya başlayabilir. Bu noktada kişi isterse, kendisine özel bir klinik açabilir ya da çeşitli özel kurumlarda çalışmaya başlayabilir.

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Bu alana göre kendini yeterli ve donanımlı hisseden, empati yeteneği gelişmiş, kendinden emin, güler yüzlü, diksiyon kabiliyeti yüksek, bulunduğu iş ortamından sıkılıp yeni bir kariyer planı çizmek isteyen ve 18 yaşından büyük olan herkes yaşam koçu olabilir. Mesleğin çalışma alanları oldukça geniştir. Bu nedenle kişi kendine uygun bir yeri seçmekte özgürdür.

Yaşam Koçluğu

E-BÜLTENE ABONE OL
Kampanyalardan ilk siz haberdar olun!