Ön Başvuru Formu

Güncel Bilgiler

Tıbbi Sekreterlik

Tıbbi Sekreterlik

Tıbbi sekreter; hastanelerde özel klinik ve muayenehanelerde sağlıkla ilgili haberleşme ve yazışma işlerini yürüten, hasta bilgilerini alan, hastaları yönlendiren, hastaların yatış ve taburcu işlemlerini yapan kişidir.

Tıbbi Sekreter Olmak İçin Ne Gerekir?

Tıbbi sekreter olmak için sağlık lisesi tıbbi sekreterlik bölümü ve üniversitelerin ön lisans programlarından tıbbi dokümantasyon, sekreterlik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Lise olarak sağlık lisesi sekreterlik bölümünden mezun olan kişiler istedikleri takdirde sınavsız geçiş ile ön lisans programlarına başvuru yapabilirler. Farklı bölüm mezunları ise aldıkları eğitim sertifikaları ile iş başvurusu yapabilirler. Bazı eğitim kurumları tarafından uygulanır. Uzaktan eğitim olarak sertifika programları düzenlenir ve sınavları geçen kişilere belgeleri verilir. Tıbbi sekreterlikte genelde bölüm mezunlarına öncelik tanınır. İnsanlarla rahat iletişim kurabilen, sabırlı, kurallara uyan bir yapıya sahip olması gerekir. Yapılacak iş insanlarla iletişim ve dokümantasyon işi olduğu İçin bu beceriye sahip olmadı gerekir. Tandem akademiye başvurarak bu sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlerin İş Alanları

Tıbbi sekreterler okullarda hem anatomi hem sekreterlik ile ilgili dersler alırlar. Genel olarak hastane gibi tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Özel hastaneler, devlet hastaneleri, özel muayenehane ve polikliniklerde, sağlıkla ilgili dokümanların arşivlendiği bölümlerde çalışırlar. Hastanelerde tüm servislerde ve acil bölümlerinde hasta karşılama ve tüm hasta işlemlerini yapmak ile mükelleftirler. Hastane ile ilgili tüm yazışma ve evrak işlerini yaparlar. İş alanı çok geniştir. Mezun olunduktan sonra özel kurumlar ve devlet kurumlarında kolaylıkla iş bulabilirler. KPSS sınavına girerek devlet memuru olabilirler. İstenildiği takdirde dikey geçiş sınavı ile sağlık kurumları işletmeciliği okuyarak hastane yönetiminde görev alabilirler. Önü oldukça açık ve meslekte yükselmesi olası olan bir bölümdür.

Tıbbi Sekreterler Ne Kadar Maaş Alır?

Tıbbi sekreterler çalıştıkları kuruma göre aldıkları maaş değişir. KPSS sınavı ile devlet memuru olarak çalışanlar normal devlet memuru maaşı ve kurumun verdiği ek ödemeden faydalanırlar. Günümüzde hastanelerde taşeron firmalar tarafından istihdam edilen tıbbi sekreterler asgari ücret maaşı alırlar. İzinleri ve çalışma süreleri istihdam eden şirket tarafından yasalara uygun yapılır. Özel polikliniklerde görev yapanlar ise çalıştıkları hekim ile ücreti konuşması gerekir.

Tıbbi Sekreterlik

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

Hasta Kabul

Hasta Kabul Kursu

Sertifikalar

E-BÜLTENE ABONE OL
Kampanyalardan ilk siz haberdar olun!